poniedziałek, 11 lipca 2011

Źródła wiedzy - IBM DB2

W poprzednim poście poruszyłem kwestie dokumentacji produktów IBM. Mimo, że są one najdokładniejszym (a przynajmniej powinny takim być) i użytecznym źródłem wiedzy, wielu z nas poszukuje łatwiej przyswajalnych alternatyw.
O takie często pytany byłem w przypadku serwera IBM DB2. Jak się okazuje jest wiele (i to bezpłatnych) źródeł wiedzy dotyczących tego produktu. Poniżej przedstawiona jest ich lista:

- polskie wydania magazynów SDJ Extra!:
- SDJ Extra! - DB2 9
- SDJ Extra! - DB2 9.7
- książki z serii Najlepsze praktyki DB2
- książka DB2 SQL Cookbook

- blog Poznaj DB2
- blog DB2 UDE
- portal Channel DB2

- książki z serii Getting started
Wśród nich można znaleźć polską edycję "Wprowadzenie do DB2 Express-C 9.5", przygotowaną przez studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod opieką Marcina Marczewskiego, kierownika zespołu migracyjnego w Laboratorium IBM.
- magazyn IBM Data Management
- dział Information Management na portalu Developerworks
- książki z serii IBM RedBooks

Wśród płatnych publikacji warto wyróżnić:
- książki Rogera Sandersa przygotowujące do certyfikatów IBM; Roger jest nota bene współautorem egzaminów z dziedziny administracji i programowania DB2
- książkę Understanding DB2 zespołu w składzie: Raul F. Chong, Xiaomei Wang, Michael Dang, Dwaine R. Snow (w Polsce wydano również pierwszą edycje tej książki pod nazwą Zrozumieć DB2, jednak dotyczy ona już niewspieranej wersji 8 motoru)

Dla klientów i business partnerów IBM dostępne są również bezpłatne warsztaty IBM Bootcamps. Ich listę można zobaczyć na stronie.
Dodatkowo dział oprogramowania IBM Polska często organizuje niezależne warsztaty, np. Zostań ekspertem DB2.

Brak komentarzy: