piątek, 28 listopada 2008

Software Developer's Journal 12/2008 - moje wrażenia

Nie sądziłem, iż po tak długi(e)j przerwie przyjdzie mi napisać kilka gorzkich słów na temat wydawnictwa, którego broniłem w komentarzach do artykułu na blogu Jacka Laskowskiego (patrz: Wrażenia po NetBeans Day 2008 w Gdańsku).

Wówczas napisałem, iż powinniśmy wziąć się do roboty i przekazać własne artykuły do tegoż wydawnictwa zamiast narzekać. Siłę swojego apelu odczułem na sobie dzisiaj, gdy przyszło mi zapoznać się z najnowszym numerem - 12/2008.

Początek nie był najgorszy - wśród aktualności udało mi się wyłuskać informacje o języku wspierającym proces projektowania aplikacji - Microsoft M, nowościach w MS Visual Studio 10 i premierze dacie premiery kolejnej wersji SQL Server'a. Pozostałe aktualności były raczej mało związane z programowaniem, ale traktuję ten dział jako możliwość poszerzenia horyzontów.

Pierwszy artykuł (pomijając opis konferencji) dotyczył znanego w świecie Pythona szkieletu aplikacyjnego Django. Autor - Tomasz Kropiewnicki - w czytelny i ciekawy sposób wprowadza do opisywanej przez siebie technologii. Jedyne opisywana przez niego warstwa widoków mi przypomina raczej warstwę kontrolera, jako że jej funkcjonalność nie musi ograniczać się do generowania treści na stronie. Zaiste jednak artykuł warto przeczytać, traktując go jako odskocznie od świata Javy.

Jednak kolejne artykuły wywołały we mnie zdziwienie. Po django jesteśmy bowiem uświadamiani jak założyć macierz typu mirror (RAID 1). Pomijam sam fakt, iż większość nowych płyt głównych obsługuje RAID w trybie fake-raid (realizowany programowo na poziomie BIOSu), a osoby które nie kupują drogich płyt głównych nie inwestują również w wiele dysków. Jednak wydaje się, iż ten artykuł jest świetnym materiałem na Linux+.

Jeśli jednak pominiemy ten artykuł dalej czeka nas kolejna "niespodzianka" - 3 artykuły o grach. Rozumiem, iż nie samą pracą człowiek żyje. Sam lubię uruchomić jakąś grę od czasu do czasu, ale od informacji o tego typu oprogramowaniu nie szukam w SDJcie. Jako że i te gry są dla Linuksa to artykuły powinny znaleźć się znów w Linux+.

Na szczęście dalej mamy już powrót do programowania. I takich artykułów programiści raczej oczekują. Więc jeśli ktoś z Nas wpadnie na ciekawy pomysł - przekazujmy naszą wiedzę innym :)

Brak komentarzy: